خانه / مقاله های آزاد / جنگ براى تبدیل شدن آمریکا به ابر قدرت انرژى

جنگ براى تبدیل شدن آمریکا به ابر قدرت انرژى

💡جنگ براى تبدیل شدن آمریکا به ابر قدرت انرژى
⭕️جرج بیکر، رییس گروه موسوم به تولید کنندگان براى صادرات نفتخام آمریکا، پس تصویب لغو ممنوعیت ۴٠ ساله صادرات نفت خام این کشور  در دسامبر ٢٠١۵ ( آذر ماه ١٣٩۴) هدف اساسى نهفته در این استراتژى را آشکار مى کند. او مى گوید: اکنون که ما زمین بازى را مسطح کرده ایم؛ آمریکا سرانجام این فرصت را دارد که پتانسیل کامل کشور به عنوان یک < ابر قدرت انرژى > را محقق کند. براى تحقق همین راهبرد است که دولت ترامپ  < تسلط بر بازار جهانى انرژى > را در دستور کار اساسى خود قرار داد.  
⭕️ترامپ براى تحقق  زود هنگام این استراتژى، سیاست خروج از برجام و بر پایى یک جنگ را در خاورمیانه برگزیده است. حال سوال مهم این است که تحقق استراتژى ابر قدرت انرژى شدن آمریکا و تسلط بر بازار جهانى انرژى چه ارتباطى با لغو برجام  و بر پایى جنگ دارد؟. پاسخ را باید در جغرافیاى انرژى آمریکا و دیگر تولید کنندگان و نیز مصرف کنندگان این ماده حیاتى جست. 
⭕️در حالى که نفت همچنان قدرت اول انرژى جهان محسوب مى شود، آمریکا فقط داراى ۴٨ میلیارد بشکه از این ذخیره حیاتى است. کوچکى این رقم را زمانى بهتر در مى یابیم که آن را در کنار ذخیره اثبات شده ٣٠٠ میلیارد و ۵٠٠ میلیون بشکه اى ونزوئلا و ٢۶۶ میلیارد و ۵٠٠ میلیون بشکه اى عربستان و ١۵٨ میلیارد بشکه اى نفت ایران و ١٠٩ میلیارد و ۵٠٠ میلیون بشکه اى نفت روسیه قرار دهیم. ذخیره ۴٨ میلیارد بشکه اى گویاى آن است که آمریکا تنها ٢/٢ درصد از کل نفت متعارف جهان را در اختیار دارد. این در حالى است که این کشور با مصرف ١٩ میلیون بشکه در روز در راس کشورهاى مصرف کننده جا گرفته است. 
⭕️پس از سال ٢٠٠٨ و با دستیابى آمریکا به فناورى هاى نوین و پیشرفته اى مانند فناورى شکست هیدرولیکى،، امکان تولید و بهره بردارى از ذخایر عظیم نفت شیل براى این کشور فراهم شد. بهره بردارى از نفت شیل بنا بر گزارش مؤسسه ریستاد انرژى نروژ در سال ١٣٩۵، به یکباره ذخایر نفتى آمریکا را به ٢۶۴ میلیارد بشکه افزایش داد. افزایشى که با اکتشافات جدید میادین خشکى و فراساحلى شیل همچنان رو به صعود دارد و تولید حال حاضر ایالات متحده را به مرز ١١ میلیون بشکه در روز رسانده است. 
⭕️انقلاب حفارى شیل در حالى بازار جهانى انرژى را متحول کرد که بنا بر تحلیل دانیل یارگین، اوپک به شیر پیر و موجودى بى آزار و بدون دندان تبدیل شده است. او مى گوید پیشرفت هاى فناورى در سالهاى اخیر تولید نفت شیل را براى آمریکا در قیمت هاى پایین نفت هم سود آور کرده است و جبهه اوپک و روسیه به خوبى از این موضوع آگاهند. 
⭕️خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریمهاى نفتى ایران، بازار فروش را براى نفت آمریکا مساعد مى کند و وقوع جنگى فراگیر در منطقه قیمت هاى نقت را به ارقام نجومى ٢٠٠ تا ٣٠٠ دلار در هر بشکه افزایش مى دهد. واقعه اى که عربستان و روسیه بى صبرانه انتظار آن را مى کشند. 
⭕️سرعت رویدادها در منطقه براى رسیدن نقت به ارقام نجومى به حدى است که دیگر نگرانى ها به خروج آمریکا از برجام جاى خود را به نگرانى از وقوع جنگ در منطقه  داده است. جنگى که تحلیلگران، نمایش مضحک نتانیاهو در شامگاه دوشنبه را مقدمه وقوع آن مى دانند. 
⭕️قطع شتابناک روابط دیپلماتیک مراکش با ایران که در شامگاه سه شنبه سیزدهم اردیبهشت حیرت همگان را برانگیخت بر این گمانه افزوده است. از این مهمتر، حمایت زود هنگام و شتاب زده کشورهاى حاشیه خلیج فارس از اقدام مراکش، نگاه تحلیلگران جهان عرب را بر این نکته معطوف داشته است که ممکن است دومینو  قطع روابط کشورها با ایران در پیش باشد.  
⭕️تاکید جیمز متیس بر وقوع جنگ بین اسرائیل و ایران، تاکید بن سلمان بر اینکه اکنون مسئله فلسطین در اولویت آنها نیست بلکه مهار نفوذ منطقه اى ایران در اولویت است و سکوت معنى دار روسیه در این میان همه و همه نشانه هایى از آن است که آمریکا در صدد برپایى یک جنگ بزرگ منطقه اى با محوریت ایران و اسرائیل در خاورمیانه است. 
⭕با وقوع این جنگ، نفت ایران از بازار حذف خواهد شد و حتى نفت عربستان و البته خلیج فارس دچار کاهش شدید خواهد گردید. در این شرایط دکل هاى حفارى شیل  میلیونها بشکه نفت را وارد بازار خواهند ساخت و هزاران شغل در آمریکا ایجاد خواهد کرد. در مقابل،  با افزایش سرسام آور قیمت نفت، اقتصاد چین با واردات روزانه بیش از ۱۲ میلیون بشکه  دچار ضربه هاى هولناک خواهد شد. صادرات نفت روسیه به شرایط قبل از فریز نفتى باز خواهد گشت و لذت فروش با قیمت هاى نجومى را تجربه خواهد نمود. نتیجه این حنگ براى خاورمیانه هر چه باشد، رؤیاى ابر قدرت انرژى شدن را براى آمریکا فراهم می کند.

درباره ی estekhdam-asaluyeh.ir

همچنین ببینید

استخدام ۴ ردیف شغلی برای مهندسین مکانیک و کارشناسان صنایع – متالوژی و کارشناسان ارشد برق و الکترونیک در شرکت تولیدی در صنعت آلومینیوم

شرکت تولیدی در صنعت آلومینیوم از مهندسین مکانیک و کارشناسان صنایع – متالوژی و کارشناسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *